3M

38715045

3M speedglas svejsekassette - 9100XX

Automatisk nedblændende svejsekassette er designet til brug med 3M Speedglas svejseskærm i 9100-serien, der er velegnet til de fleste typer lysbuesvejsning. Giver minimal forvrængning over hele synsfeltet.. Følsomheden af lysbuedetektion kan justeres, så du opnår uovertrufne pålidelige skift. Skiftetid (lys-mørk) på 0,1 ms.

    5.042,98 DKK Pris eksl. moms

    -
    +

    Tekniske specifikationer

    Briller

    AntidugFalse
    AntiridsFalse

    Personlige værnemidler

    Generel

    Produkt typeSikkerhedsbriller reservedele

    Beskrivelse

    Svejsekassette 9100XX

    Automatisk nedblændende 3M™ Speedglas™-svejsekassette i 9100-serien er designet til den professionelle svejser, der bruger 3M™ Speedglas™-svejseskærm i 9100-serien. Disse filtre, der omfatter mørke DIN-grader 5, 8-13, slibe- og skæretilstande, er ideelle til brug med de fleste buesvejseprocesser.

    Hvis du ønsker en automatisk nedblændende svejsekassette med syv variable mørke DIN-grader (5, 8 og 9-13) til brug med 3M™ Speedglas™-svejseskærme i 9100-serien, skal du bruge 3M™ Speedglas™ automatisk nedblændende svejsekassetter i 9100-serien. Den er lavet til den professionelle svejser og har et synsfelt på 73 mm x 107 mm og er velegnet til de fleste buesvejseprocesser såsom MMA-, MIG/MAG-, TIG- og plasmasvejsning. 3M™ Speedglas™ automatisk nedblændende svejsekassette i 9100-serien viderefører vores tradition med at levere enestående optisk kvalitet med 3M™ automatisk nedblændende svejsekassette, bl.a. ensartet DIN-grad og minimal forvrængning på tværs af hele synsfeltet. Med en række tilgængelige indstillinger kan brugeren vælge den rigtige tilstand til hver opgave. Dette kan hjælpe med at reducere øjenbelastningen og forbedre kvaliteten af hver svejsning. 3M™ Speedglas™ automatisk nedblændende svejsekassette i 9100-serien er designet til brug med 3M™ Speedglas™-svejseskærme i 9100-serien. En forsinkelsesfunktion indstiller mørk-til-lys-åbningstiden, og det er muligt at fastlåse en hvilken som helst DIN-grad, fx lys tilstand 3, under slibning. Den automatisk nedblændende svejsekassette har en skiftetid (lys-mørk) på 0,1 ms, og følsomheden af lysbuedetektionen kan justeres, så du opnår pålidelige skift. Komforttilstand i forbindelse med punktsvejsning hjælper også med at minimere belastningen af øjnene ved langvarige punktsvejsningsopgaver. 

    Dokumenter

    Dataark

    keyboard_arrow_up